yangı tüpü yangın söndürücü nerede kullanılır
Yangın Söndürme Cihazları

Hangi Yangın Tüpü Nerede Kullanılır?

HANGİ YANGIN TÜPÜ NEREDE KULLANILIR?

Hangi Yangın Tüpü nerede kullanılır? sorusundan önce Yangın Tüpü olarak halk dilinde geçmekte olan cihazların aslında adı Yangın Söndürme Cihazları, Kısa adı YSC olarak geçmektedir. Yaşantımızın her noktasında gözümüzün önünde, elimizin altında bulunması gereken bu cihazlar. Üzülerek söylemek gerekirse toplum olarak pek önemsemediğimiz, unuttuğumuz, bir köşeye kaldırdığımız, yangın güvenliği unsurlarından sadece bir tanesi.

Yangın Söndürme Cihazları Kullanım Sınıfları

hangi yangın söndürme cihazı nerede kullanılır

Yangın yanıcı maddenin cinsine göre sınıflandırılmakta ve her sınıf için farklı yangın söndürme cihazları kullanılmaktadır.

A SINIFI YANGIN : Yanan maddenin ahşap, kağıt vb. gibi katı madde olduğu yangınlardır.

B SINIFI YANGIN : Yanan maddenin benzin, tiner vb. gibi yanıcı sıvılar olduğu yangınlardır.

C SINIFI YANGIN : Yanan maddenin LPG, Asetilen vb. gibi yanıcı gaz olduğu yangınlardır.

D SINIFI YANGIN : Kaynağı Sodyum, Potasyum vb. gibi hafif metallerin olduğu yangınlardır.

    Ayrıca Elektrik trafo, pano vb. gibi yerlerde çıkan yangınlar için “E Sınıfı Yangın” tanımlaması kullanılmaktadır.

HANGİ YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER NEREDE KULLANILIR?

    Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler : A, B, ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Elektrik yangınlarını da söndürebilmekte olan ve fiyat / performans grafiği yüksek olduğu için en çok tercih edilen yangın söndürücülerdir.

Karbondioksitli (CO2) Yangın Söndürücüler : B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Zehirli bir gaz olmayan , sadece ortam içinde çok yüksek oranda yoğunluğa ulaştığında boğucu olan CO2’li yangın söndürücüler, yalıtkan özelliklerinden dolayı elektrik yangınlarında en çok kullanılan yangın söndürücülerden biridir. Kullanım sonrası herhangi bir atık / tortu bırakmaması, bu yangın söndürücüleri mutfak, laboratuvar, vb. gibi yerlerde tercih edilmesine sebep olmaktadır.Söndürme esnasında co2 -78 derecede dışarı çıktığı için elle temasından kaçınılmalıdır.

Köpüklü Yangın Söndürücüler : A, B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Kullanıldığında köpük, yanan maddenin üzerini kaplayarak oksijenin keser ve yangını söndürür. Bu özelliğinden dolayı özellikle benzin / mazot yangınlarında çok etkilidir ve akaryakıt terminalleri ve dolum istasyonlarında veya tiner / boya depolarında tercih edilen yangın söndürücüdür. Su bazlı olduğu için elektrik yangınlarında kesinlikle kullanılmamalıdır! Ülkemizde çıkan yangınların önemli bir kısmının elektrik pano ve trafolarından kaynaklandığı göz önüne alındığında ortamda sadece bu söndürücünün bulunması oldukça tehlikelidir. Bu söndürücüler, köpüklü olduğuna dair kolayca görülebilecek şekilde etiketlendirilmelidir.

 Halokarbonlu (HCFC) Yangın Söndürücüler : B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Uçucu gaz olması, yalıtkan olması ve karbondioksitli söndürücülerden daha uzak menzile sahip olması, bu yangın söndürücülerin özellikle elektronik aksamın bulunduğu yerlerde ve bilgi işlem / otomasyon odalarında tercih edilmesine sebep olmaktadır.
hangi yangın söndürücüyü kullanmalıyız, kullanmalı, söndürme tüpü, kullanılmalı, kullanmalı, nerde, nerede, elektrik yangınlarında hangi söndürücü, benzin yangınlarında hangi yangın tüpü, gaz, tiner, boya, mazot, ahşap, kağıt, ofiste, depoda, tank için, bilgisayar için, mutfak ocağında ocaklarında, evde, okulda, işyerinde, A, B, C, D, E sınıfı yangın


Evlerimizde Hangi Yangın Söndürme Cihazlarını Kullanabiliriz?

Günlük yaşantımız büyük ölçüde çalışma hayatımızın dışında evlerimizde sevdiklerimizle birlikte geçmekte.İş yerlerimizde gerekli mevzuat ve kurallara uyularak gerekli yangın güvenlik cihaz ve eğitim uygulamaları aksatılmadan yapılmakta.

Evlerimizde ise yangın güvenliği ile ilgili endişelerimiz söylem ve eylemlere dönüşemiyor.Yangın söndürme cihazları dışında duman ve gaz dedektörleri ile de ailemizi sevdiklerimizi yangın risklerine karşı tedbir alarak koruyabiliriz.Gelin sizde evinizde yoksa duman gaz ve yangın söndürme cihazları bulundurun bu konuda yetkin kişilere danışın.Peki hangi yangın söndürme cihazları nerede kullanılır? Evlerimizde hangi yangın söndürme cihazını kullanmalıyız?

Evlerimizde Kullanımı En Çok Tercih Edilen Yangın Söndürme Cihazları

Evlerde kullanımı en çok tercih edilen yangın söndürme cihazı 6 kg lık KKT (Kuru Kimyevi Tozlu) YSC dir.Bunun dışında köpüklü yangın söndürme cihazları toz gibi yüzeylere yapışarak kirletmediğinden son zamanlarda kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yazar

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Yorum Yap

Your email address will not be published.