amigurumi oyuncak malzemeleri
Amigurumi, Amigurumi Malzemeleri, El Sanatları Hobi

Amigurumi Malzemeleri Aksesuarları Nelerdir

Amigurumi Malzemeleri Nelerdir?

Amigurumi malzemeleri nelerdir sorusuna birlikte çözüm getireceğiz.Bu yazımızda amigurumi malzemeleri ve aksesuarlarını tanıyacağız.Genel kullanılan malzemelerin yanısıra, en çok tercih edilen amigurumi malzemelerinide tanıma fırsatı bulacaksınız.Edindiğiniz bilgilerle amigurumi malzemeleri satın alarak kendi amigurumi örgü tasarımlarınızı oluşturabilir, ücretsiz amigurumi tasarımları yada amigurumi tarifleri edinerek,şirin amigurumi oyuncak bebekler yapmaya başlayabilirsiniz.Sabırsızlanıyorsunuz biliyoruz hazırsanız amigurumi malzemeleri neler öğrenmeye başlayalım.

Amigurumi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

 amigurumi oyuncak malzemeleri

Amigurumi Malzemeleri

 • Doğal Pamuk İp (Cotton)

  Amigurumi İp Çeşitleri Yazımız İçin Tıklayınız

 • Elyaf (Boncuk Elyaf)
 • Tığ Çeşitleri
 • Amigurumi Aksesuarları

Amigurumi Aksesuarları

Doğal Pamuk Amigurumi İpi (Cotton): Amigurumi örgüleriniz için ip seçimi önemlidir. Amigurumi ipleri olarak en çok tercih edilen ip çeşidi yüzde yüz cotton pamuk iptir. Tercihinize göre başka ip çeşitleride kullanabilirsiniz. Amigurumi örgü oyuncaklar bebekler için örüldüğünden ip dayanıklı kaliteli olmalıdır, bebekler oyuncakların kaşını saçını ısırarak koparta bilir o yuzden kaliteye önem vermelisiniz. Farklı ip çeşitlerinide kullana bileceğinizi söylemiştik. Amigurumi oyuncak bebekler dışında örneğin; amigurumi anahtarlıklarda örülebiliyor, yapacağınız amigurumi örgü modellerine göre seçiminizi yapmalısınız.

Elyaf (Boncuk Elyaf): Amigurumi örgü modellerinizi şekillendirmek için kullanılan malzeme olarak en çok boncuk elyaf tercih edilmektedir. Oyuncakların içine uygulayacağınız miktar her model için değişiklik gösterir, amigurumi örgü tarifiniz de bilirtilen miktar kadar elyah kullanırsınız. Normal elyafın tercih edilmemesinin sebebi, bebeklerin elyafı yutmamaları, elyaf zamanla dışarı nufuz edebilir,  kolay bir şekilde örgü aralarından elyafın dışarı çıkmaması için dir.

Tığ Çeşitleri: Bir çok tığ çeşidi bulunmaktadır, amigurumi örgü tığı olarak ucu eğik tığ modelleri kullanılır.Tığ numaralarından genelde tercih edileni 2.0 ve 2.5 numara olanlarıdır.Tığ seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlardan biride kaliteli olmasıdır. Tığ kullanımında parmaklarınızı acımaması için tığın sapının yumuşak ve silikon maddeden olduğuna dikkat edin, sapının sağlamlığını kontrol edin çektiğinizde yerinden çıkmaması gerekir. Tığ ölçü seçimide yapacağınız amigurumi örgü oyuncak modellerine göre, kullanacağınız ipe göre değişiklik gösterecektir.

Amigurumi Aksesuarları: İlerde Amigurumi Aksesuarları Nelerdir başlıklı yazımızda bu konuya ayrıntılı bir şekilde değineceğiz, şimd kısaca amigurumi örgü oyuncaklar için kullanılan aksesuarlara göz atalım.

Amigurumi Gözleri çeşitli renk ve boyutlarda vidalı ve vidasız olarak sökülmeyi önleyici klitleri bulunan amigurumi malzemelerinden biridir.

amigurumi klitli gözler nerde satılır

Amigurumi Çıngırak ses çıkarıcı genel de bebekler için yapılan çıngırak örgülerin içine konularak sallandığında ses çıkarmasını sağlayan amigurumi malzemelerinden biridir. Çıngırak dışındaki bebek modellerinde de kullanılabilir.

amigurumi çıngırak zili örgü çıngırak zilleri

Amigurumi Vikvik amigurumi örgü modellerin de ördek ve köpek öncelikli tüm hayvan ve bebeklerde kullanılabilir.

Oyuncak bebek vik vik

Amigurumi Ahşap Çıngırak Halkası: amigurumi ahşap halkalı çıngırak tariflerinizde kullanabilirsiniz, ahşap halkalar bebeklerin rahatça çıngırağı tutmasını ve dişlerini kaşımasını sağlamaktadır. Ahşap halkaların boyasız ve verniksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Mutlaka amigurumi ahşap halkası olarak satın alın. Unutmamanız gereken hususlardan biride amigurumi malzemeleri satın alırken tekli ürün satın almak yerine toplu amigurumi kitleri satın alırsanız tüm ürünlere zahmetsiz uygun fiyata ulaşmış olursunuz.

Amigurumi Üçgen Burun: Amigurumi Üçgen Burun amigurumi örgü oyuncaklarında anahtarlıklarda farklı hayvan figürlerinde kullanabileceğiniz aksesuar çeşitlerindendir.

Amigurumi Malzemeleri Satın Alabileceğiniz Link Aşağıdadır.

Amigurumi Malzemeleri İçin Tıklayınız

Amigurumi Malzemeleri İle İlgini sorularınızı yada düşüncelerinizi yazının altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Mümkün olduğu en kısa sürede yorumlarınıza cevap yazılacaktır. Mutlulukla kalın.

Yazar

Benzer Yazılar

2 Yorum

 • Tuba Aralık 30, 2018 at 10:20 am

  Amigurumi örgü oyuncaklar için pilsiz müzik kutusu kullanılabilir mi? Uyku oyuncağı olarak örmeyi düşünüyorum.Bebek uyurken uyku müziği çalacak.Bir de ipli müzik kutusunu nerden satın alabilirim?

  Reply
 • Amigurumi Aralık 30, 2018 at 3:37 pm

  Tuba hanım amigurumi oyuncaklardan ziyade uyku arkadaşı yastık tarzı bebeklerde, müzik kutusu kullanılabiliyor. Oyuncak bebeklerin kafa kısmına monta ediliyor. İpini çektiğinizde müzik kutusu çalıyor. İpli müzik kutusunu amigurumi malzemeleri satın alabileceğiniz link yazıda mevcut.Mağazamiz da stoklara girecektir takip edebilirsiniz.

  Reply

Yorum Yap

Yorum Yap

Your email address will not be published.